Tanrıların Kralı Zeus

Tanrıların Kralı Zeus | Ankara Fal Cafe 0534 200 77 77

Tanrıların Kralı Zeus

Antik dönemlerden ve o dönemlerde bulunan dinlerden konuşulduğu zaman aklan ilk gelenlerden Zeus’dur. O, tanrıların kralı olarak bilinir. Gökyüzünün, hukukun, düzenin, adaletin, yıldırım ve şimşeğin tanrısı olarak anılır. Başta Yunanlılar olmak üzere pek çok farklı topluluk ona tapmıştır. Diğer tüm tanrıların başında olduğu düşünülür ve her şeyi sağlayanın o olduğu söylenir. İnsanların yaşam şekline müdahale eder. Yalan söyleyen, adaletsiz davranan insanları mutlaka cezalandırır. Bolca iyilik yapan insanları ise ödüllendirirdi. Peki Zeus hakkında bilmediklerinizi öğrenmek ister misiniz? Hadi birlikte onun hakkında az bilinen şeylere bakalım.

Tanrıların Kralı Zeus Hakkında Bilmedikleriniz

Kronos ve Rhea’nın çocuklarından biriydi. Babası Kronos, diğer tüm çocuklarını doğduğu anda yutmuştu. Ancak Zeus’un annesi onu babasından kaçırmayı başarmıştı. Annesi onu çok uzaklara bir dağın başına kaçırdı. Babasının egemenliğinin düşmesini bekledi. Bu sırada Zeus, gözlerden uzak bir şekilde büyüdü. Bir başka hikayeye göre ise onu bir keçinin yetiştirdiği söylenir. Kronos, Zeus’un sesini duymasın diye sürekli farklı sesler çıkarılırdı. 

İlerleyen zamanlarda büyüyen Zeus, babası Kronus’un egemenliğine son vermişti. Ayrıca onun midesinden diğer kardeşlerini de çıkarmayı başarmıştı. Babasına karşı büyük isyan başlatan Zeus, bunu kazandıktan sonra artık yerlerin ve göklerin hükümdarı olmuştur. Diğer kardeşlerinden Poseiden, denizlerin tanrısı olmuştur. Hades ise yer altının tanrısıdır. Büyüdüğü Olympos dağından tüm dünyayı yönetmiştir. Genelde hava ile daha çok ilgiliydi. Tüm hava olaylarından, şimşekten ve yağmurdan o sorumluydu.

Olympos ve Zeus

Olympos’ta büyüyen Zeus, yeniden burada yaşamaya devam ediyor ve dünyayı buradan yönetiyordu. Olympos’un cennet olduğuna inanılıyordu. Yunanistan’da bulunan en yüksek dağ olarak geçiyordu. Bu nedenle Zeus’un burada yaşaması doğru bulunuyordu. Sanat eserlerine bakıldığında Zeus’un, uzun ve kıvırcık saçlara, kaslı ve güçlü bir vücuda ayrıca uzun bir boya sahip olduğu görülür. 

Hera, Zeus’un hem kız kardeşi hem de karısıdır. Zeus asla sadık bir insan olmamıştır. Pek çok farklı ilişkisi olmuştur. Bu ilişkilerinden çok fazla tanrı ve tanrıça dünyaya gelmiştir. Karısı Hera ile evlenmeden önce iki farklı evlilik yapmıştır. Bunlar biri adalet tanrıçası diğeri ise bilgilik tanrıçasıdır. Hesiodos’un kitabında bahsedildiği üzere ne karar vereceğini kimsenin anlayamadığını görüyoruz. Oldukça bilge, adil ve merhametli olduğu söylenir. Ancak kararları asla öngörülemezdir.

Zeus ve Öfkesi

Çok öfkeli ve asabi bir tanrı olduğu da söylenenler arasındadır. Sinirlenmesi çok kolay ve hızlıdır. Bu da yıkıcı durumların ortaya çıkmasına neden oluyordu. İşte o sinirlendiği anlarda şimşek ve yıldırımları meydana getiriyordu. Her yerde şimşek ve yıldırımın oluşmasını sağlıyor ve alt üst ediyordu. Her ne kadar merhametli olsa da sinirlendiğinde şiddetli tavırlar sergiliyordu. Ayrıca verdiği cezaların şiddeti çok fazlaydı. Bunun dışında kızı olan Athena ile arası oldukça iyiydi ve onu çok seviyordu. Roma tanrısı olan Jüpiter ile Zeus özdeşleştirilmiştir. Bir söz verildiği zaman bunun kesinlikle tutulması gerektiğine inanıyordu. Onun için yalan söylenmesi çok büyük cezaların hak edilmesine yol açıyordu. Yanından hiç ayırmadığı bir kutsal hayvanı bulunur. Bu altın bir kartaldır. Önemli bir simge haline gelmiştir. Kendisi tüm dünya çapında görülen ve kabul edilen ilk tanrıdır. İlahi dinlerden önce ortaya çıkmıştır. 

Online Fal Cafe

Siz de fal baktırmak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin. Birlikte çalıştığımız Fal Cafe, Her fal çeşidi için online fal seçeneği bulunmaktadır. İster online görüntülü fal ister telefon falı baktırma imkanını sizlere sunuyoruz. Online fal asla sizi yanıltmasın. Tamamen gerçek falcılar tarafından bakılan online fal hizmeti ile artık fal baktırmak çok daha kolay…

Bizi Puanlayın !
[Toplam: 0 Ortalama Puan: 0]
Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir